Dooprollen in de Amstelkerk

Jaren geleden bestond de Werkgroep Viering en Verkondiging, de liturgische werkgroep in de Gereformeerde Kerk in Ouderkerk. Die liturgische werkgroep bestond uit de predikant, de organist en vijf gemeenteleden. Viering en Verkondiging was altijd actief bezig en bracht vele ideeën naar voren. Mevr. Annie Huisman-van ’t Hoog, lid van deze werkgroep, kwam met het idee om een dooprol in de kerk op te hangen. Met daar op de namen van de dopeling en de doopdatum. Zo ontstond het ontwerp dat u ziet op de foto’s.

Mij werd gevraagd de dooprol creatief te beschilderen. Tot nu toe doe ik dit nog steeds. Gelukkig heb ik een zéér handige, technische echtgenoot Piet, die mijn rechterhand is, om de ontwerpen keurig te helpen uitvoeren en op te hangen. Zo ontstond het ontwerp dat u kunt zien. Het linnen doek bestelden wij bij “Verwie” in Ouderkerk. Piet zorgde dat alles perfect op de roller kwam met de trekhaakjes. Govert Mansvelder maakte van hout het koofje erboven. Op dezelfde manier hebben wij de tiengebodenrol vervaardigd. Rondom de doopnamen heb ik bloemen op de randen geschilderd. De laatste dooprol is anders. Hier heb ik christelijke symbolen als omlijsting op geschilderd. In totaal hangen er nu vier dooprollen. Als ze vol waren, lijstte Piet ze achter een glasplaat in, met een houten rand er om heen. De eerste Dooprol is van 11 november 1983. En de eerste dopeling hierop is onze hulporganist: Hidde Klaas Willem Schrage. De tekst die er boven staat; Dooprol van de Gereformeerde kerk Ouderkerk aan de Amstel –  God heeft zijn naam gezegd “Ik zal er zijn”. Hij gaat met je op weg. Hij blijft je eeuwig trouw.

Op de tweede dooprol staat geschilderd de datum van het samen gaan van de twee kerken. De vierde rol is de rol die nu wordt aangevuld. 

Op deze rol zijn de volgende symbolen te zien:
1e. De haan, symbool van waakzaamheid. Ook is de haan een oproep tot berouw. Denk aan het verhaal van Petrus.

2e. De regenboog. Na de zondvloed beloofde God aan Noach, dat Hij de aarde en al wat leefde niet meer zou vernietigen. En Hij sloot een verbond met hem. De regenboog is hier een teken van.

3e. De duif. Symbool van verzoening en vrede. De duif is binnen de christelijke kerk een teken van reinheid en vrede en verwijst naar de Heilige Geest.

4e. De pauw. Deze is symbool van vernieuwing en opstanding. Het vlees van de pauw geldt binnen het Christendom als onbederfelijk. En is voor christenen het symbool van (weder)opstanding.

5e. De pelikaan. Symbool van Christus opofferende liefde voor de mensheid. Het dier is voorgesteld met drie jongen op een nest. Met de snavel opent de pelikaan zijn borst en de hongerige jongen drinken van het bloed dat uit de wond naar beneden stroomt. De zijdewond van de pelikaan wordt vergeleken met de zijdewond van de gekruisigde Christus. Op middeleeuwse afbeeldingen ziet men de pelikaan dan ook vaak boven het hoofd van Christus afgebeeld.

Toen we gingen samen kerken, hebben wij met de twee predikanten een mooi plekje in de Amstelkerk uitgezocht, om de dooprollen en de tiengebodenrol op te hangen.
Joke Slager-van den Beukel

Klik op afbeelding om te vergroten
Klik op afbeelding om te vergroten

Komende vieringen

Iedere week komen we samen om stil te staan bij geloof, ontmoeting en het leven. Hieronder vindt u de komende twee vieringen:

Dienst

Datum: 21 juni 2026
Tijdstip: 10:00
Locatie: Amstelkerk, Ouderkerk aan de Amstel
Predikant: Ds. Wynand Breytenbach

Openluchtdienst

Datum: 21 juni 2026
Tijdstip: 15:00
Locatie: DE RONDE HOEP, MELKVEEBEDRIJF ROOS, WAVER 40B.
Predikant: Ds.Wynand Breytenbach

Gesprek met de predikant

Wilt u een persoonlijk en vertrouwelijk gesprek? Laat uw gegevens achter, dan nemen we contact op om een afspraak te maken.